O Annie O Leżajsk-moje miasto Sylwetki Leżajszczan Spacerkiem po mieście Leżajsk i okolice   Leżajsk w obiektywie Emigracja Leżajszczan      Z prasy         Powrót do strony głównej


Leżajski sztetl  Żydzi w Leżajsku

  21 adar    5767 rok -   Chasydzi w Leżajsku - 2007


   W tym roku Chasydzi obchodzą 220 rocznicę śmierci Cadyka Elimelecha Weissbluma, który pochowany jest w ohelu na XVIII wiecznym cmentarzu żydowskim w Leżajsku.

Tak więc, na główne uroczystości Żydzi z całego świata przyjechali do Leżajska 11 marca 2007 roku ( 21 adar  5767 r.) 

Kalendarz żydowski

        W piątek 9 marca 2007 roku o godz. 16.00 odbyła się uroczystość wprowadzenia do synagogi nowej   Księgi Tory w obecności przybyłych rabinów, tysięcy Żydów oraz zaproszonych gości, fotoreporterów i dziennikarzy.

 


Kirkut w Leżajsku. Ohel cadyka Elimelecha Weissbluma. Adar 21 (marzec 2007). 


  Kirkut w Leżajsku. Ohel cadyka Elimelecha Weissbluma. Adar 21 (marzec 2007).   Kirkut w Leżajsku. Ohel cadyka Elimelecha Weissbluma. Adar 21 (marzec 2007).      Fot. Anna Ordyczynska   Fot. Anna Ordyczynska 

Dla chasydów Leżajsk jest jednym z najświętszych miejsc. Wierzą, że w rocznicę śmierci niebo otwiera się na Ich modlitwy.


         

W Leżajsku powstanie Centrum Chasydyzmu Europa. Ma się w nim mieścić sala modlitw, muzeum hotel i restauracja. Żydzi chcą przeznaczyć na budowę 7 mln. dolarów.


        


          


9 i 11 marca 2007

                    

        

Tora odręcznie napisana, przyozdobiona haftowanym materiałem, ozdobiona piękną koroną została ufundowana przez Dawida Fischera z Izraela. Rabin Wyzny z Izraela w otoczeniu innych rabinów uroczyście wyniósł Torę na plac Targowy. Procesja przeszła przez dawną żydowską dzielnicę Leżajska- przez Plac Targowy (dawniej ulica Bożnicza), ulicę Krótką i Górną. Chasydzi tańczyli i śpiewali wyrażając swą radość. Takiej uroczystości mieszkańcy Leżajska nie widzieli od 70 lat.


     


         


         


     


Centrum Chasydyzmu

Nawet Bóg studiuje Torę


 

                                       


Żydzi w Leżajsku  Leżajski sztetl 


Księga Gości-przeglądanie

                

Strona utworzona: 2005-03-02

Aktualizacja strony: 2009-03-23