O Annie O Leżajsk-moje miasto    Żydzi w Leżajsku   Leżajski sztetl  Spacerkiem po mieście Leżajsk i okolice Z prasy Jorcajt Elimelecha Weissbluma. 2004  Jorcajt cadyka Elimelecha 2012  Sylwetki Leżajszczan   Żydzi w Leżajsku. 21 lutego 2014 Adar I rok 5774  Powrót do strony głównej


     Żydzi w Leżajsku. 3 marca 2013. Adar 5773  

W najbliższą niedzielę, czyli 3 marca 2013 roku do Leżajska przybędą chasydzi z całego świata, by świętować 227 rocznicę śmierci, czyli jorcajt cadyka Elimelecha. Rocznica śmierci, czyli jorcajt przypada 6. miesiąca w kalendarzu żydowskim, jest to 21 adar 5773 roku. Już od 1 marca przybywają do Leżajska liczne grupy chasydów. Uroczystości adarowe rozpoczęły się wieczorem po szabacie, będą się modlić całą noc w ohelu na cmentarzu żydowskim, gdzie znajduje się grób Elimelecha, będą składać zapisane na karteczkach prośby o zdrowie, pomyślność w interesach, podziękowania za dotychczas wyproszone łaski. Chasydzi wierzą, że jorcajt jest szczególnym dniem i właśnie wtedy wszystkie prośby zostaną wysłuchane za pośrednictwem ich przywódcy duchowego cadyka Elimelecha. Liczne grupy chasydów tańczą na ulicy Górnej.

Elimelech Lippman, znany również jako Elimelech Weissblum urodził się prawie 300 lat temu. Był jednym z twórców chasydyzmu, który głosił ideę prostoty i radości ze świata, braterstwa i miłości ludzi, którym przyszło żyć czasach bezustannych zatargów kozackich na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Zmarł w 1887 roku. Po jego śmierci cadykiem w Leżajsku został jego syn Eleazar, a kolejnym syn Eleazara - Naftali. Potomkowie czczonego cadyka przyjeżdżają corocznie do Leżajska na grób swojego przodka.

***

***

Elimelech Weissblum Genealogia

***


                                                                                                                                                      Księga Gości-przeglądanie


                  

Strona utworzona: 2013-03-02

Aktualizacja strony: 2014-02-20